Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców dzieci młodszych

zapisy:zakończone

Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców

Zajęcia przeznaczone będą dla rodziców dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej

Cykl obejmuje 6 spotkań półtoragodzinnych, przewiduję 8-12 uczestników każdej grupy.

Metoda prowadzenia zajęć ma charakter warsztatowy, zakłada aktywny udział rodziców /forma dramy, odwoływanie się do doświadczeń rodziców z dzieciństwa, autorefleksja, wymiana doświadczeń, rozwijanie nowych sposobów komunikowania się z dzieckiem/.

Cykl realizowanych zajęć będzie obejmował takie zagadnienia jak:

-kto jest dobrym rodzicem,

-jak aktywnie słuchać dziecko,

-normy, zasady, wymagania wobec dziecka,

-jak skutecznie wprowadzać normy i zasady,

-jak wyznaczać dziecku granice,

-reagowanie na nieposłuszeństwo dziecka,

-jak wychować szczęśliwe dziecko.

Cele zajęć:

Celem zajęć jest zwiększenie umiejętności wychowawczych i kompetencji rodziców, nauczenie ich właściwego reagowania na problemy pojawiające się u dzieci. W konsekwencji nabycia przez rodziców w/w umiejętności powinna nastąpić poprawa relacji w rodzinie, poprawa samopoczucia rodzica, rozwój społeczno- emocjonalny dziecka oraz poprawa jego funkcjonowania w szkole.

Cele długofalowe /przewidywane efekty zajęć/:

-uświadomienie rodzicom, że skuteczność wychowania w znacznym stopniu zależy od osoby wychowującej- czytelności w stosowaniu wymagań i norm, konsekwencji w ich przestrzeganiu.