DLA UCZNIÓW I RODZICÓW-poznajemy zawody

W Internecie są świetne narzędzia, które mogą pomóc dziecku w wyborze zawodu.
Mapa Karier to darmowe, interaktywne narzędzie wspierające doradztwo zawodowe w szkole.
Naszym zdaniem jednak może świetnie posłużyć także rodzicom i nadaje się do samodzielnego korzystania przez młodzież!

Z pomocą Mapy można odkryć, lepiej poznać i porównać setki zawodów (już ponad 400) oraz przekonać się,
jak wygląda droga od szkoły podstawowej do wymarzonego stanowiska.

Do czego służy Mapa Karier?

Mapa Karier (https://mapakarier.org/) powstała po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o rynku pracy.
Z badań społecznych wynika, że ta wiedza jest bardzo ograniczona, co może skutkować nieoptymalnymi decyzjami dotyczącymi dalszej edukacji i kariery. Problemem jest zwłaszcza zbyt wczesne odrzucanie przez dzieci pewnych dziedzin wiedzy (np. przedmiotów ścisłych).

Mapa Karier dostępna jest w dwóch wersjach:
Miasto Zawodów jest przeznaczone raczej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
natomiast Ścieżki Kariery raczej dla starszych dzieci i młodzieży.

zapraszamy https://mapakarier.org/

Skąd biorą się dane w Mapie Karier?

Opisy zawodów w Mapie Karier pochodzą z publicznie dostępnych danych:

• raportów i danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS);
  • aktualnych ogłoszeń o pracę zamieszczanych w popularnych serwisach;
  • materiałów instytucji publicznych i pozarządowych zajmujących się doradztwem zawodowym.

Jak to działa?

Informacje można łatwo filtrować wg różnych kryteriów, np. czasu nauki czy zarobków. Można ustawić płeć – wtedy zdjęcia zmienią się odpowiednio, co umożliwia łatwiejsze wczucie się w zawód. Po wejściu w dany zawód znajdziemy opis, istotne umiejętności, ścieżkę edukacyjną oraz statystki. Ikonki na górze podkreślają najważniejsze cechy, np. czy zawód jest samodzielny czy wymaga pracy w grupie.

Przekonajcie się sami, jak pomocnym narzędziem jest Mapa Karier.

Autor: Joanna Buharewicz