SZKOŁA DLA RODZICÓW

1. IMIĘ I NAZWISKO SPECJALISTY: Agnieszka Gołębiewska-Wiącek, Ewa Baczyńska

2. GRUPA DOCELOWA: Rodzice i wychowawcy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, odczuwający potrzebę poprawy relacji z dziećmi, swoich umiejętności komunikacyjnych i wychowawczych, niekoniecznie nie radzący sobie w roli rodziców/wychowawców; w grupie możliwy udział do 3 rodziców skierowanych przez sąd rodzinny.

3. FORMA ZAJĘĆ: Zajęcia mają charakter warsztatowy, niektóre niezbędne informacje będą przekazane w formie miniwykładów; grupa 10 osób

4. CEL ZAJĘĆ: nabycie przez uczestników kompetencji wychowawczych, umiejętności rozpoznawania emocji u siebie i dzieci, adekwatnego reagowanie na zachowania dzieci, tak, by zachęcać je do współpracy, budować u nich samodzielność i odpowiedzialność

5. KRÓTKI OPIS ZAJĘĆ: Zajęcia są prowadzone według scenariuszy przygotowanych przez J. Sakowską w oparciu o koncepcję „Wychowania bez porażek” T. Gordona oraz książkę „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały; jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” A. Faber, E. Mazlish.

W programie występują tematy: stawiania granic, rozpoznawania i radzenia sobie z uczuciami, zachęcanie dziecka do współpracy, zastępowanie kar konsekwencjami, nagradzanie i zachęcanie dzieci, rozwiązywanie konfliktów i problemów, zachęcanie do samodzielności, uwalnianie dzieci od grania różnych ról.

Forma warsztatowa (scenki, minidramy, dyskusje, prace w grupach) zakłada aktywne uczestnictwo, otwarte dzielenie się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, a uczenie się nie na kodowaniu informacji, ale na przeżywaniu tego, czego się doświadcza.

Umiejętności nabyte w Szkole dla Rodziców i Wychowawców służą nie tylko w kontaktach z dziećmi, ale również w różnych sferach życia osobistego i zawodowego.

6.CZAS TRWANIA: 1 spotkanie trwa  3,5h, 12 spotkań

7. TERMIN ZAJĘĆ: I edycja w roku szkolnym 2023/24: rozpoczęcie - pażdziernik 2023r. w piątki w godzinach 14.30 - 18.00

8. Zapisy: https://forms.office.com/e/40Fkp9BqiC